Anasayfa FOTO GALERİ İLK YARDIM SERTİFİKASI YETKİ BELGEMİZ REFERANSLARIMIZ İLETİŞİM
Anasayfa İlk Yardım Sertifikası İlk Yardım Ücret Tarifesi İlk Yardım Eğitimi Yetki Belgemiz İLETİŞİM FORMU Eğitim Kitabımız İlkyardım Kuruluşları Sıkça Sorulan Sorular Diğer Referanslarımız

İlk yardım Haftası

Ülkemizde her Mayıs ayının ilk haftası "Trafik ve İlkyardım Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Bu haftanın kutlanmasındaki temel amaç; trafik kazalarında yaşanan  sıkıntılar olarak gösterilebilir. Zira, trafik kazası sonrası yaralanmalarda yapılacak olan ilk yardımın hayati derecede önemi vardır. Kaza mahallinde, kazazedeye yapılacak olan ilk yardım kazazedenin hayatta kalmasını sağlamaktadır. Trafikte araç kullanan sürücülerin temel ilk yardım bilgisine sahip olmaları elzemdir. Trafikte ilk yardım hayat kurtarır sloganı ile her sürücünün ilk yardım eğitimi alarak, ilk müdahale yapar hale gelmeleri sağlanmalıdır.

Dar anlamda ilk yardımın tanımını: "İlkyardım, herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır" şeklinde özetleyebiliriz.

İlk yardımın öncelikli amaçları şu şekildedir;

Hayati tehlikenin ortadan kaldırılması,

Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesinin sağlanması,

Hasta/yaralının durumunun kötüleşmesinin önlenmesi,

İyileşmenin kolaylaştırılmasıdır.

İlk yardım temel uygulamaları: Koruma , Bildirme, Kurtarma (KBK) olarak ifade edilir.

Koruma: Kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirilmesini kapsar. En önemli işlem olay yerinde oluşabilecek tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Bildirme: Olay / kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmelidir. Türkiye'de ilkyardım gerektiren her durumda telefon iletişimleri, 112 acil telefon numarası üzerinden gerçekleştirilir.

Kurtarma (Müdahale): Olay yerinde hasta / yaralılara hızlı ancak sakin bir şekilde müdahale etmektir.

Yaralıyı ya da hastayı bir hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. Bu gibi durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması yaralının ya da hastanın yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle kişilerin ilkyardım eğitimi alması, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi önemlidir.

Kazalar çoğu zaman dikkatsizlik, tedbirsizlik, ihmal gibi sebeplerle meydana gelir ancak alınacak tedbirlerle kazalar önlenebilir. Kazalar meydana geldiği yerlere göre ev kazaları, iş kazaları, trafik kazaları şeklinde gruplandırılmaktadır. Bunlar arasında can kaybı, sakatlanma ve ekonomik zararları nedeniyle trafik kazaları ilk sırada yer almaktadır.

Alkollü araba kullanmak, hız sınırlamalarına uymamak ve hatalı sollama trafikte en sık görülen kural ihlalleridir. Trafik kazalarının önlenebilmesi için sürücülerin yeterli eğitim almaları, toplumun trafik kurallarına karşı duyarlılığının arttırılması, kurallara uyma hassasiyeti ve bilinçli davranışlar geliştirilmesi trafik kazalarını önlemede etkili olacaktır.

Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Mareşal Çakmak Mah. Bağcılar Cd. No:114 Kat:1-2-3-4-5
Güngören / İSTANBUL
Tel: 0212 641 13 13 (pbx) Faks: 0212 506 81 43
ANASAYFA
KURUMLARIMIZ
YETKİ BELGELERİMİZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
İLK YARDIMIN ABC Sİ
TURNİKE UYGULAMASI
İLK YARDIM EĞİTİMİ
İLK YARDIM HAFTASI
İLK YARDIM SORULARI
İSTANBUL KISA TANITIMI
İLK YARDIM DENEME SINAVI
EĞİTİM SÜRESİ
İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİMİ
İSTANBUL SAĞLIK OCAKLARI
YARALI ÇIKARMA
DONMA NEDİR
SRC BELGE TÜRLERİ
TMGD EĞİTİMİ

İLK YARDIMIN ÖNEMİ
İLK YARDIMIN AMAÇLARI
İLK YARDIMCI KİMDİR
İLK YARDIM KURSU
ŞOK POZİSYONU
ARI SOKMASI
SRC BELGESİ
FORKLİFT EHLİYETİ
YANIĞA NE İYİ GELİR