İlk yardım Sertifikası Yenileme Süresi

İlk yardım yönetmeliğinin 23 üncü maddesi uyarınca hak kazanılan ilk yardım sertifikası yenileme işlemleri 3 yılda bir yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç hususu önemle hatırlatmak isteriz. Bunların başında süreyi takip etmeniz. Yani, sertifikanın bitiş tarihinden tam üç ay önce yenileme işlemlerine başlamanız şarttır. 3 yılın dolmasına bir gün kala güncelleme işleminin bitmiş olması gerekmektedir. Peki, neden üç yılda bir güncelleme ya da yenileme eğitimi alınması gerekiyor. Bunun yanıtını aşağıda alabilirsiniz.

İlk yardım güncelleme eğitiminin 3 temel mantığı

ilk yardım yenileme
ilk yardım yenileme eğitimi

Tehlikeli iş sınıflarında şart koşulan ilk yardım sertifikası, kişilerin çoğu olumsuz durumda ne yapabileceklerini öğrenmelerini sağlar. Sadece iş hayatı değil günlük hayatta da karşılaşılabilecek durumlarda müdahale etmenizi sağlayan bu eğitim bazı iş dallarından İlk yardım yönetmenliğince zorunlu kılınmıştır. Ancak burada hataya düşülen ya da göz ardı edilen bir duruma da değinmek gerekirse; bir kez alınan sertifika ömür boyu geçerliliğe sahip değil. Yukarıda bahsettiğimiz gibi belli aralıklarla ilk yardım sertifikası yenileme yapılmalıdır. Bu durumu özellikle işletmelerin göz ardı etmemesi gerekiyor. şimdi ilk yardım güncelleme eğitiminin 3 temel mantığına göz atalım;

  • İlk yardım uygulamalarında yapılan değişiklikleri öğrenmek. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ nün ve diğer otoriter kurum ve kuruluşların bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucunda bazı mevcut metotlar üzerinde değişiklik yapma zarureti bulunmasından dolayı,
  • Öğrenilen bilgilerin tekrar edilerek içselleştirilmesi ve yeni bilgilerden uzak kalınmaması,
  • İlkyardımcı olduğunun ve sorumlulukların hatırlanması için ilk yardım güncelleme eğitimi oldukça önemlidir.

İlk yardım Sertifikası Nasıl Güncellenir?

İlk yardım güncelleme eğitimi
İlk yardım güncelleme eğitimi

İlk defa ilk yardım sertifikası alacak kişiler Sağlık Bakanlığı ile beraber hareket eden kurum ve kuruluşlardan 8 saatlik bir ders alırlar. Yaklaşık 1 gün süren ve hem teorik hem de uygulamalı derslerden oluşan bu kurs ile kişilere başta kalp masajı olmak üzere çeşitli temel ilk yardım müdahaleleri öğretilir. Bu şekilde güncelleme eğitimi alan kişiler sertifika süresini 3 yıl uzatmış olurlar. İster ilk defa, ister devamında olsun, aldığınız ilk yardım sertifikasının veriliş tarihi 3 yılı dolmasına üç ay kala hemen ilk yardım sertifikası yenileme için aynı kurum ve kuruluşlara müracaat etmelisiniz.

İlk yardım sertifikası yenileme ücreti

Güncelleme eğitim ücretleri ilk defa ilk yardım kursu alacakların 1/2 kadarını öderler. İlk yardım kurs ücretlerini görmek için tıklayınız. Her 3 yılda bir güncellemeniz gereken ve bilgilerinizi de tazelemeniz gereken bu önemli konu için verilen meblağlar yeni ilkyardımcı kimliği ile beraber alınır. Oldukça önemli sayılabilen ve kişilerin hayatını saniyelik müdahaleler ile kurtarabilmenizi öğretecek bu sertifikaları çok tehlikeli ve aşırı tehlikeli iş gruplarında çalışanlar kesinlikle almalıdır.

İlk yardım Sertifikası Neden Zorunlu?

Çoğu kişi fazlasıyla gereksiz görüyor olsa da aslında her an ihtiyaç duyulabilecek acil durumlarda ilk müdahaleyi yapmak çoğu zaman hayat kurtarıyor. Özellikle de kimsenin bu müdahaleyi yapabilecek bilgisinin olmadığı hem iş hem de günlük hayat ortamlarında fazlasıyla değerli kabul edilen temel ilk yardım bilgisini her yaştan kişi bilmelidir. Bu durumu iş hayatına uyarladığımız zaman bazı faaliyet alanlarında zorunlu tutulduğunu görebilirsiniz. Bu durumda yine çalışanın herhangi bir zor durumda yine başka çalışanlardan tarafından müdahalesini kolaylaştırır.

İlk yardım Eğitici Eğitimi Güncelleme Süreleri

İlk yardım eğitici eğitimi alarak ilk yardım öğretmenliği yapanlarda güncelleme eğitimi almaları yasal bir zorunluluktur. İlk defa ilk yardım eğitici eğitimi alan ve yapılan sınav sonucunda başarılı olanların sertifika geçerlilik süresi 5 yıldır. Burada ilkyardımcı belgesi sahibi olanlar 3 yılda bir yenileme yaparken, ilk yardım eğitici eğitimi alanlar 5 yılda bir güncelleme eğitimine tabi olurlar. Güncelleme eğitim süresi toplam 20 saat olup, bu süre 2,5 günde tamamlanır. Eğitim sonunda herhangi bir sınav yapılmaz. Güncelleme eğitimi sonunda tekrar 5 yıl geçerli olacak bir sertifika İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanarak ilk yardım öğretmenine teslim edilir. Burada şu ayrıntıyı kaçırmamanızı isteriz. 5 yıl dolmasına 3 ay kala ilk yardım kursuna müracaat etmeniz gerekmektedir. Biz Yeni Ümit İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak sizlerin sertifikalarının dolum tarihinden önce eğitim danışmanlarımız tarafından hatırlatma yapmaktayız.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]