İlk yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk yardım nedir, İlk yardım sertifikası nereden alınır, İlk yardım sertifikası nasıl alınır, kimler İlk yardım sertifikası almak zorunda gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İlk yardım Nedir? Yaralanma, kanama, zehirlenme, uzuv kopmaları, boğulmalar, trafik kazası gibi hayatı tehlikeye düşüren herhangi bir durumda sağlık görevleri gelinceye kadar, olay yerinde herhangi bir tıbbi araç gereç ya da ilaç kullanmadan yapılan müdahaleye İlk yardım denir.

İlk yardım sertifika

Neden İlk yardım Eğitimi Almalıyız?

İlk yardım bir sosyal sorumluluktur. Herkesin bilmesi gereken, günlük hayatta karşılaşabileceğimiz konuları içermektedir. Özellikle maalesef dizi ve filmlerde sıklıkla gördüğümüz yanlış uygulamalar insanların hayatlarına mal olabilmektedir veya kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Örneğin yılan sokmalarında yapılan turnike ya da emip tükürme işlemi yaralıya yarardan çok zarar sağlamaktadır. Vücuda saplanmış bıçağı çıkarmak kanamaya sebep olarak kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Bir başka örnek de trafik kazası geçiren kişiyi hemen araçtan çıkartmaktır. Her durumda araçtan yaralıyı çıkarmayız, özellikle yanlış teknikle yapılırsa yaralıda felç gibi kalıcı hasar bırakabilmektedir. Bu doğru bilinen yanlışları doğrularıyla değiştirmek çok önemlidir.

İlk yardım Sertifikası Almak Bize Ne Sağlar?

Bir İlk yardımcının amacı 112 ekipleri gelip hastayı teslim alıncaya kadar hasta/yaralıyı hayatta tutmak, solunumunun devamını sağlamak, doğru müdahale ile kötüleşmesini önlemek ve iyileşmesini kolaylaştırmaktır. İlk yardımcı, teorik ve uygulamalı İlk yardım konularını çok iyi bir şekilde bilmeli ve uygulayabilmelidir.

Maalesef bu konuda bilinçsizce yapılan yanlış uygulamalar bulunmaktadır. Örneğin bayılan kişiye kolonya koklatmak, tokat atmak, sara krizi geçiren kişinin hareketlerini kısıtlamaya çalışmak yaralıya hiçbir yararı olmamaktadır. Hatta bu uygulamalar kişinin nefes almasını da zorlaştırabilir. Bilinçli bir İlk yardımcı olay yerindeki meraklı kişileri uzaklaştırıp, kendine güvenerek doğru bilgiyle hasta/yaralıya müdahale edebilmelidir.

İlk yardım zor değildir, temel bilgilerle ne yapmamamız gerektiğini hatırlamak, yaralının zarar görmesini engellemek bile bazı durumlarda en iyi İlk yardım olmaktadır. İlk yardım eğitimi almış kişiler bilgilerini yakınları, arkadaşları, aile fertleriyle paylaşırlarsa böylece bilinçli bir toplum oluşturabiliriz.

Özellikle tüm anne – babaların bilmesi gereken tam tıkanmalarda uygulanan Heimlich manevrası çok önemli ve hayat kurtarıcı bir müdahaledir. Çocuklar dünyayı dokunarak tanırlar, çok küçük nesnelerle çocukları bir araya getirmemek gerekir. Ya da mama yerken, süt içerken de tıkanma riskleri bulunmaktadır. İlk yapılan müdahalenin burada çok büyük önemi vardır.

Solunum ve kalp durmalarında ilk 3-5 dakikada yapılan Temel Yaşam Desteği kişinin %50-70 oranında hayatta kalma şansını arttırır. Vakit geçtikçe bu oran git gide azalır. Bu açıdan İlk yardım bilmek çok önemlidir. Ambulans gelene kadar hızlı bir şekilde doğru müdahaleyle hasta/yaralının hayatını kurtarabiliriz. Unutmayın, bilinçli İlk yardım hayat kurtarır.

İlk yardım Sertifikasını Kimler Almalıdır?

İlk yardım Sertifikasını Kimler Almalıdır?

İlk yardım Sertifikasını Kimler Almak Zorunda?

İlk yardım eğitimi bir sorumluluk olduğu kadar aynı zamanda iş güvenliği açısından bir zorunluluktur. Bazı iş alanlarında İlk yardımcı bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. İlk yardımcı istihdam etme sayısı iş alanına ve tehlikesine göre değişmektedir.

 • “Az tehlikeli” olarak geçen işyerlerinde 20 çalışandan biri İlk yardımcı olmalıdır,
 • “Tehlikeli” olarak geçen işyerlerinde 15 çalışandan biri İlk yardımcı olmalıdır,
 • “Çok tehlikeli” olarak geçen işyerlerinde 10 çalışandan biri İlk yardımcı olmalıdır.

Bu yasal bir zorunluluktur ve gerekli sayıda İlk yardımcı bulundurmayan işyerlerine cezalandırmalar uygulanmaktadır. Bu İlk yardımcıların sertifikalarının Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekmektedir. Bu sebeple İlk yardım eğitimini alacağınız eğitim merkezinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

İlk yardım Eğitimi Nereden Alınır?

18 yaşını doldurmuş ve en az ilkokul mezunu olan herkes sertifikalı İlk yardımcı olabilir. İlk yardım eğitimleri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı İlk yardım eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. İlk yardım eğitimi toplam 16 saatten oluşan bir eğitimdir. İki güne bölünerek İlk yardım konuları işlenir. İlk yardım eğitimi hem teorik hem de uygulamalı konuları içerir. Eğitim sonrasında adaylar Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu sınava katılırlar. Sınavdan başarılı olan adaylar İlk yardımcı olmaya hak kazanır.

İlk yardım Eğitim İçeriğinde Neler Bulunuyor?

İlk yardım sertifikası eğitim içeriğinde günlük hayatta karşılaşma ihtimalimiz olan durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Genel İlk yardım (İlk yardım hakkında genel bilgiler, İlk yardımın amaçları, İlk yardımcıda bulunması gereken özellikler),
 • Hasta/yaralı ve olay yerinin değerlendirilmesi,
 • Temel Yaşam Desteği (yetişkin-çocuk-bebeklerde kalp masajı ve suni solunum uygulaması / Heimlich manevrası) ve OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör/şok cihazı) kullanımı,
 • Kanamalarda (iç-dış kanamalar/uzuv kopmaları/burun ya da kulak kanamaları) İlk yardım,
 • Yaralanmalarda (delici/kesici/parçalı/ezikli/enfekte yaralar) İlk yardım,
 • Sıcak Çarpmasında, Yanık ve Donuklarda İlk yardım,
 • Kırık/Çıkık veya Burkulmalarda İlk yardım,
 • Bilinç bozukluklarında İlk yardım (bayılma / koma / havale / sara krizi),
 • Zehirlenmelerde İlk yardım (sindirim/solunum/cilt yoluyla zehirlenme),
 • Hayvan ısırmaları veya sokmalarında İlk yardım,
 • Göz, Kulak ve Buruna yabancı cisim kaçması durumlarında İlk yardım,
 • Boğulmalarda İlk yardım,
 • Hasta/yaralı taşıma ve sedyeye yerleştirme teknikleri ve Rentek Manevrası (araç içinden yaralı çıkarma).
İlk yardım Sınavları

İlk yardım Sınavları

İlk yardım Sınavları Nasıl Yapılır?

İlk yardım sertifikası için sınavları Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Adaylar önce 40 soruluk bir teste girerler. Geçme notu 85’tir. Dolayısıyla 40 sorudan en fazla 6 yanlış yapma hakkı bulunmaktadır. Teorik testten başarılı olan adaylar uygulama sınavına girerler. Uygulama sınavı, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen gözetmenler tarafından gerçekleştirilir. Temel Yaşam Desteği (yetişkin, çocuk, bebek), hava yolu tıkanıklıkları, araç içinden yaralı çıkarma (rentek manevrası), kütük yuvarlama tekniği uygulama sınavının konularıdır. Uygulama sınavı için de ortalama 85 puan geçme notudur.

Teorik ve uygulama sınavından başarılı olan adaylar Sağlık Bakanlığı onaylı İlk yardım sertifikası ve İlk yardımcı kartı almaya hak kazanmış olurlar. Bu alınan belgelerin 3 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Bu süre dolduğunda bilgilerin tazelenmesi için ilk yardım sertifikası yenileme eğitimine tekrar katılmak gerekiyor.