Src Belgesi Nedir? Src Belgesi türleri nelerdir?
5 (1)

Değerli şoför arkadaşlarım, SRC harflerinin açılımı “sürücü” demektir. SRC belgesi, karayollarında taşımacılık faaliyetlerinde bulunan sürücülerin sahip olmaları gereken bir belge türüdür.

SRC belgesi, kullanılan taşıtın ruhsatında “ticari” ifadesi geçiyorsa bu aracı kullanan kişinin sahip olması gereken bir belgedir. Yani ticari olarak tescil edilmiş bir aracı karayollarında kullanan bir sürücü bu belgeye sahip olmalıdır. Karayolları yük ve yolcu taşıyan şoförler, taşıdıkları yolcu ve yük durumuna göre uygun SRC belgelerine sahip olmaları gerekir. Değerli sürücüler, aşağıda öncelikle SRC türü mesleki yeterlilik belgelerini ve daha sonra da SRC belgesi almanın koşullarını açıklayacağım.

Src Belgesi Hakkında detaylı bilgi almak için linki ziyaret edebilirsiniz.

SRC belgelerini gruplandıracak olursak; 5 grup SRC belgesi karşımıza çıkar.

Bu belgeler sırasıyla şöyledir:
1- SRC1: Uluslararası yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.(otobüs, minibüs vs. kullanabilirler)
2- SRC2: Yurt içerisinde yolcu taşıyacak şoförlerin sahip olması gereken SRC belgesidir.(otobüs, minibüs, taksi vs. kullanabilirler)
3- SRC3: Uluslararası yük, eşya taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gerek SRC belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
4- SRC4: Yurt içerisinde eşya, yük taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. (kamyon, kamyonet, çekici vs. kullanabilirler)
5- SRC5: Tehlikeli madde taşımacılığı yapan şoförlerin sahip olması gereken bir belgedir.

SRC 1 belgesine sahip sürücüler, SRC 2’ye de yetkilidirler. SRC 3 belgesine sahip sürücüler SRC 4 belgesine de yetkilidirler. SRC 5 belgesini almak için; daha önceden SRC3 veya SRC4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

SRC Belgesi Almanın Şartları:

1) Eğer 25 Şubat 2003 tarihinden önce B, C, D, E sınıfı sürücü belgelerinden birine sahip iseniz, SRC mesleki yeterlilik eğitiminden muaf olma hakkınızdan yararlanarak, aşağıda belirtilen belgelerinizi ulaştırma Bakanlığına göndererek bakanlık incelemesi sonucunda uygun görülen SRC belgelerine sahip olabilirsiniz.
a) Faaliyet alanınıza göre SRC türü mesleki yeterlilik belgesini almak istediğinize dair dilekçe,
b) 25 Şubat 2003 tarihinden önce alınmış B, C, D, E sürücü belgelerinizden birinin fotokopisi,
c) T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanı fotokopisi,
d) 4*6 ebadında 2 adet vesikalık fotoğrafınız
2) Eğer 25 Şubat 2003 tarihinden sonra B, C, D, E sürücü belgesi sahibi olmuş iseniz, bu durumda;
a) SRC Mesleki Yeterlilik Eğitime katılmak,
b) Eğitim süresince devamsızlık yapmamak,
c) Bu eğitim sonucundaki “eğitimi tamamlama” sınavında 100 üzerinden 60 puan alarak başarılı olmak,
d) Ayrıca Ulaştırma Bakanlığının açacağı sınavda 100 üzerinden 60 puan alarak başarılı olmak,
e) 66 yaşından gün almamış olmak,
f) Kullanılacak taşıtın niteliğine göre sürücü belgelerine sahip olmak
g) Büyük otobüs kullanacaksanız 26 yaşından gün almanız,
h) Uluslararası taşımalarda çalışacak iseniz uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamanız zorunludur.
Bu koşullarla uygun SRC belgelerine sahip olabilirsiniz ve sürücü belgenize uygun araçları kullanabilirsiniz.
Değerli sürücüler ben şahsen bir eğitimci olarak her sürücünün bu eğitimden yararlanması gerektiğine içtenlikle inanıyorum. Çünkü bu eğitimlerde hem daha önceki bilgilerinizi tekrarlayacak hem de yeni değişikliklerin farkına varacaksınız. Bu bilgileri, becerileri, tutum ve davranışları hayatınız boyunca kullanarak daha kaliteli bir iş yaşamı kazanacaksınız. Her bilgi doğru bilgi değildir, doğru bilgilere sahip olup bu doğru bilgilerinizi meslek yaşamınızda kullanarak bir şoför olarak iş yerinizdeki saygınlığınız, değeriniz artacaktır. Sizin bu durumunuz kelebek etkisi yaparak tüm sosyal çevrenize yansıyacaktır.
Eğitim trafik kazalarını azaltmakta, ölüm ve yaralanma sayılarını azaltarak, maddi hasar oranını düşürerek toplum olarak mutlu olmamıza kaynaklık etmektedir.
Değerli sürücüler işimizin bizim yaşam tarzımızı doğrudan etkilediğini unutmamanız temennisiyle…

İlk Yardım Sertifikası ve Eğitimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

" class="pin-it-button" count-layout="horizontal">Pin It
+