İlkyardımın ABC’si,İlkyardım Dersi

İlkyardımın ABC’si nedir?

Bilinç kontrol edilmeli, bilinç kapalı ise aşağıdakiler hızla değerlendirilmelidir:

ABC sıralaması

A- Airway (HAVAYOLU): Hava yolu açıklığının değerlendirilmesi, Bilinci kapalı olan hasta veya yaralının, dili geri kaçarak solunum yolunu tıkayabilir. Ayrıca solunum yolundaki yabancı cisim de hava yolunu tıkayabilir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurularak hava yolu açıklığının değerlendirilmesi yapılır.

B- Breathing (SOLUNUM): Solunumun değerlendirilmesi, Hasta veya yaralının hava yolunun açıklığı sağlandıktan sonra solunum seslerini dinleyip solunum hareketlerini izleyerek ve solunumunu hissetmeye çalışarak solunumun olup olmadığı değerlendirilir (Bak-dinle- hisset yöntemi).

C- Circulation (DOLAŞIM): Kan dolaşımının değerlendirilmesi. Hasta veya yaralının, yaşamsal fonksiyonlarından olan, nabız kontrolü yapılır. İnspeksiyon ile dolaşımın yeterliği açısından deri rengi gözlenir. Hasta veya yaralının ilk değerlendirmesi sonucunda; Bilinci kapalı; fakat solunum ve nabzı var ise ikinci değerlendirmeye geçilir. Bilinci yok; solunumu var ise koma pozisyonuna getirilir. Bilinci ve solunumu yok ise derhal Temel Yaşam Desteğine (dış kalp masajı ve suni solunum) başlanır.

İLK YARDIM SERTİFİKASI

Sağlık Bakanlığı Onaylı İlk Yardım Kursu hakkında detaylı bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
SAYFAYI ZİYARET EDİN

A. Hava yolu açıklığının değerlendirilmesi (bkn. resim 1, resim2)

a hava yolu değerlendirmesi-1

a hava yolu değerlendirmesi-2

B. Solunumun değerlendirilmesi

( Bak-Dinle-Hisset)

b solunumun değerlendirilmesi

C. Dolaşımın değerlendirilmesi ve sağlanması (Nabız kontrolü)

Şah damarından 5 saniye nabız alınarak yapılır.

c dolaşımın değerlendirilmesi