İlk Yardımın Önemi
3.7 (3)

İLK YARDIMIN ÖNEMİ

İlk yardımın öncelikli hedefi  hayat kurtarmaktır.

Avrupa’da yapılan araştırmalara göre ölümlerin %55-60’lık bölümü ilk yardım saat içerisinde oluşmaktadır. Bu ölümlerin önüne geçmek için ilk yardım bilgisine sahip olunması gerekir. Burada ilk yardım eğitiminin önemi ön plana çıkıyor.

Avrupa birliği müktesaplarına göre, birliğe katılmanın şartlarında biri olan, sokakta dolaşan her elli kişiden birinin ilk yardım bilgisine ve sertifikasına sahip olması şartı bulunmaktadır. Ülkemiz bu sorunu iş yerlerine ve kamu kuruluşlarına ilk yardım eğitimlerini zorunlu tutmuştur.

Buna göre,

  1. az tehlikeli sınıfta bulunan işyerleri her yirmi çalışandan birinin ilk yardım sertifikası sahibi olması gerekmektedir.
  2. Tehlikeli sınıfta bulunan iş yerleri için her onbeş çalışandan birinin ilk yardım sertifikası sahibi olması gerekmektedir.
  3. Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için her 10 çalışandan birinin ilk yardım sertifikası sahibi olması gerekmektedir.

İŞ YERİNDE NEDEN 10 KİŞİDEN 1 KİŞİ İLK YARDIMCI OLUR SORUSUNUN CEVABI AŞAĞIDA AÇIKCA BELLİ OLMAKTADIR.

İŞ KAZALARINDA YILDA 27 MİLYON İŞ KAZASINDA 330 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR 160 MİLYON KİŞİDE YARALANIYOR. ÖLÜMLE SONUÇLANAN KAZALARIN BİR ÇOĞU İLKYARDIM BİLGİSİNİN YETERSİZ OLMASINDAN KAYNAKLANMAKTADIR. BİLİNÇLİ İLKYARDIM HER ZAMAN HAYAT KURTARIR.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 3 Average: 3.7]

" class="pin-it-button" count-layout="horizontal">Pin It
+