İlkyardım Eğitimi Hakkında
5 (1)

İlkyardım Eğitimi Hakkında

İLK YARDIM SERTİFİKASI ALMAK İÇİN BİLGİ HATTI:
0 212 641 13 13 pbx

Eğitim Kitaplarımız

Eğitimden Görüntüler

Bizi Tercih Eden Kurumlar

Sertifikalı veya sertifikasız ilkyardım eğitimlerini verme yetkisi sadece Sağlık Bakanlığından yetki almış İlkyardım Eğitim Merkezlerine aittir. Sağlık Bakanlığından almış olduğumuz yetki belgemizi görmek için tıklayınız;

İlkyardım eğitimini verecek ilkyardım öğretmenlerinin Sağlık Bakanlığından İlkyardım Eğitimcisi Sertifikası alması gerekmektedir. Örnek ilkyardım eğitimcisi sertifikasını görmek için tıklayınız. >>

Ayrıca ilkyardım eğitimini verecek kişiler için Sağlık Bakanlığından Çalışma Belgelerini eğitimi verecek kurum tarafından çıkartılması gerekmektedir.

İlkyardım eğitimcisi sertifikası olup ta çalışma belgesi olmayan kişiler ilkyardım eğitimi veremez. Örnek ilkyardım eğitimcisi çalışma belgesini görmek için tıklayınız.

Sağlık Bakanlığından İlkyardım Eğitimcisi Sertifikası ve eğitim verecek kurum tarafından çalışma belgeleri olmayan kişilerin ilkyardım eğitimi vermesi yasal suçtur.

İlkyardım

İlkyardım eğitimin önemi, her geçen gün daha da fark edilmekte, bu alanda kamu ve özel sektör olarak çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır.

İnsanlığa sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunmak, kaza ve yaralanmalardan sağ kalımı arttırmak ve kalıcı sakatlanmaları en aza indirgemek için ilkyardım eğitimini yaygınlaşmak gerekmektedir. Sağlık Bakanlığının bu önemli konuya eğilip, eğitimde ve ilkyardımcı sayısında belli bir standart getirilmesi geç de olsa bir gelişmedir.

Ülkemizde 1999 yılı içerisinde 78.000 iş kazası meydana gelmiş, 1.333 işçi yaşamını yitirmiş, 3.407 işçi sürekli iş göremez şekilde sakat kalmış ve 1.9 milyon iş günü kaybı olmuştur.

Trafik canavarına her yıl binlerce kurban verilen bir ülkede yaşıyoruz. Bunun yanında iş ve ev kazaları, şiddet olayları, deprem ve diğer afetler nedeniyle oluşan kayıplar da küçümsenmeyecek sayıdadır.

Ancak bunlardan daha acı olanı ise yanlış ilkyardım uygulamaları nedeniyle insanlara yarar yerine zarar verilmesidir.

Ölümlerin ve kalıcı sakatlanmaların büyük çoğunluğu panik ve kargaşanın hakim olduğu ilk dakikalarda yanlış müdahale ve karga tulumba taşıma sırasında gerçekleşmektedir.

Can kayıpların yansıra kalıcı sakatlıklar, iş gücü kayıpları ekonomimize büyük zararlar vermektedir.

Olay yerinde ilk beş dakika içinde doğru ilkyardım uygulaması ile ölümleri en aza indirmek mümkündür.

Hasta / Yaralının yaşam şansını arttırmak, oluşabilecek sakatlanmaları önlemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için ilkyardım gereklidir. İlkyardımın doğru yapılabilmesi için de İlkyardım Eğitimi zorunludur.

Neden İlkyardım?

Türkiye’de 1996 yılında 346.228 trafik kazası olmuş. Bu kazalarda 5.347 kişi hayatını kaybetmiştir. 111.059 kişi yaralanmış. Ölümlerin yaklaşık %50 si taşıma sırasında olmuş. Türkiye de her yıl trafik kazaları sonucu yaklaşık 6.000-6500 kişi olay yerinde ölmekte,150.000 kişi yaralanmaktadır. Kalıcı sakatlanmaların ve ölümlerin büyük çoğunluğu panik ve kargaşanın hakim olduğu ilk dakikalarda ve yanlış müdahale ve karga tulumba taşıma sırasında gerçekleşmektedir.

İlkyardım bilinciyle bu durumun büyük ölçüde düzeltilebilir.ölüm ve sakatlanmaların azaltılması mümkün olur.Trafik kazlarında ölümlerin % 10 ilk 5 dk.da (bu vakaların % 18-25 i yeterli müdahale ile kurtarılabilecek vakalardır) % 50 kadarı ise ilk 30 dk da meydana geliyor.

Ülkemizde 1999 yılı içerisinde 78.000 iş kazası meydana gelmiş, 1.333 işçi yaşamını yitirmiş 3.407 işçi sürekli iş göremez şekilde sakat kalmıştır ve 1.9 milyon iş günü kaybı olmuştur.

İlkyardım eğitimine harcanan kaynak ekonomik hayatı da kurtarmaktadır.Dolayısıyla ölüm ve sakatlanmaların üretime olumsuz etkilerini önlenebilmektedir.

Günümüzde acil tıbbi hastalıklar, kazalar, şiddet olayları ve afetler sık görülmektedir. Bu nedenle, hasta veya yaralının yaşam şansını arttırmak, oluşabilecek sakatlıkları önlemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için İLKYARDIM EĞİTİMİ zorunludur.

Günlük hayatta meydana gelen kaza ve hastalıklardan birçok insan zarar görmektedir. Ancak bunlardan daha acı olanı yanlış ilkyardım uygulamaları nedeniyle hastalara yarar yerine zarar verilmesidir. Yanlış ilkyardım uygulamaları hastaların iyileşmelerini geciktirmekte , sakat kalmalarına veya ölmelerine neden olmaktadır.

Yaralanma, ölüm olaylarının dördüncü ana nedenidir. Düşmeler en sık rastlanan yaralanma sebebi, trafik kazaları ise en ölümcül olanıdır. Yaralanma ölümlerinin %22’si trafik kazaları sonucu oluşmaktadır.

Kaza ölümlerinin %10’u ilk beş dakika içinde, %54’ü ise ilk yarım saat içinde meydana gelmektedir. (bu vakaların % 18-25 i yeterli müdahale ile kurtarılabilecek vakalardır).

İş makinesi operatörlük eğitimi ve Forklift Ehliyeti almak isterseniz bu siteyi inceleyebilirsiniz.

Mesleki yeterlilik eğitimi olan Src Belgesi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile yapılan tehlikeli mal kapsamında tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi sitesine bakarak bilgi edinebilirsiniz.
Kaza yerinde ilk beş dakika içerisinde uygulanacak etkili bir ilkyardım ile bu ölümlerin yaklaşık yarısını önlemek mümkündür.Bu durum ilkyardımın önemini açıkça göstermektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

" class="pin-it-button" count-layout="horizontal">Pin It
+